Za każdym wielkim pożarem kryje się jego mały początek. Odpowiedzialne podejście co do systematycznego sprawdzania sprzętu i kondycji naszego "domu na kółkach" w większości przypadków może mu zapobiec. Na pożary najczęściej wpływa czynnik ludzki. Jest to podyktowane lenistwem, nie przemyślanymi oszczędnościami lub zapominalstwem, dlatego zanim wyjedziemy w długą trasę kamperem, z największą starannością podejdźmy do sprawdzenia stanu technicznego pojazdu oraz wszystkich sprzętów w nim się znajdujących. Oto parę wskazówek zebranych od specjalistów z tej branży:
Strzeżonego Pan Bóg strzeże jak mówi przysłowie i najczęściej sprawdza się ono w życiu. Kamper, który nie należy do tanich rzeczy potrzebuje przeglądu i sprawdzenia stanu technicznego niezależnie od wartości. W ogólnym rozrachunku, właściciele nie przykładają wagi do sprawdzenia kampera przed udaniem się w podróż, z czego często wynikają rozmaite problemy, które w różnym stopniu stwarzają ryzyko pożaru. Mają na to wpływ stare baterie, które trzeba wymienić, ale zawsze "wylatuje" z głowy, wymianę, luźne węże i wszelkiego rodzaju sprzęt elektryczny, czy usterki silnika, które mogą spowodować ogromne niebezpieczeństwo. Przed podróżą należy sprawdzić izolację chłodnicy i silnika, gdzie nagromadzony tłuszcz może doprowadzić do ich nadmiernego nagrzewania się. Bardzo ważne jest też utrzymywanie porządku wnętrza samego kampera, a zwłaszcza oczyszczanie go z kurzu, który gromadząc się wokół urządzeń elektrycznych i okablowań może doprowadzić do spięcia. W ramach kontroli kampera należy też koniecznie sprawdzić wszelkie przewody, instalacje, czy zbiorniki pod kątem wycieków i poprawnego działania. Bardzo istotny aspekt przed każdym wyjazdem to sprawdzenie stanu podwozia, ponieważ wystające stamtąd kawałki metalu mogą zahaczać o powierzchnie drogi, a jeśli natrafią na łatwopalną ciecz, to jest tylko kwestią czasu, kiedy powstanie iskra, która będzie początkiem większego problemu.
Małe rzeczy, które dla doświadczonego kamperowicza są normą, nie dla każdego są takie oczywiste. Po długiej trasie musimy uważać, gdzie parkujemy naszego kampera. Rura wydechowa, która nagrzewa się do wysokich temperatur może spowodować pożar w bardzo prosty sposób. W momencie kiedy parkujemy na betonie rzadko zdarza się, żeby leżały na nim śmiecie, bądź suche materiały. Większe ryzyko istnieje, gdy zatrzymujemy się na polu kempingowym, poboczu, czy w środku lasu. Trzeba sprawdzić , czy między podwoziem a ziemią jest wystarczająco duża przestrzeń. Suche liście lub trawa (zwłaszcza latem), które niezwykle szybko zajmują się ogniem, przy kontakcie z rozgrzanymi elementami podwozia, mogą przyczynić się do pożaru zarówno twojego kampera, jak i całego pola kempingowego, polany lub lasu! Niedopałki papierosów to również jeden z głównych niedopatrzeń ludzi. Nie ryzykuj i staraj się nie palić w środku kampera. To już nie jest kwestia niszczenia własnego zdrowia – ile pożarów zaczęło się od palenia w mieszkaniu? To samo w sytuacji na zewnątrz. Jeżeli już zapalimy papierosa zadbajmy o to, aby dokładnie go zgasić a najlepiej schować do pojemnika na niedopałki. Proste rozwiązanie, które jest bardzo użyteczne – kamper nie przesiąknie drażniącym dymem papierosowym, nie zaśmiecisz środowiska i nie wzniecisz pożaru.
"Must have" każdego wyposażenia kamperowego to gaśnica przeciwpożarowa! Czy spotkałeś się z powiedzeniem "Lepiej mieć niż nie mieć ?" W tym przypadku ma kluczowe zastosowanie. Jeżeli zadbamy o zakup gaśnicy zostaje nam zapoznać się z instrukcją użytkowania, jeżeli nie mieliśmy z nią kontaktu wcześniej. Gaśnica nadaje się do użytku tylko przez określony czas, po jego upływie nie będzie działać zgodnie z przeznaczeniem i będzie stanowiła tylko bezwartościowy przedmiot w twoim kamperze, który dodatkowo uśpi twoją czujność. Sprawdzaj zatem termin ważności, aby w sytuacji, gdzie musisz jej użyć nie okazało się, że jest zapchana i nie mamy możliwości wydobycia wsadu. Najlepiej posiadać kilka gaśnic w środku i na zewnątrz kampera. Jeśli wnętrze kampera zajmie się ogniem, co najczęściej zdarza się w kuchni, będziesz mógł szybko ewakuować się z niego i walczyć z płomieniami przy użyciu zewnętrznych gaśnic.
W sytuacji pożarowej należy zachować zimną krew i postępować zgodnie z planem działania. Nieważne czy podchodzisz do sprawy z optymizmem, czy może chuchasz na zimne. Odrobina zdrowego rozsądku i profilaktyka przeciwpożarowa z pewnością zapewnią bezpieczeństwo Tobie i Twoim bliskim. Zaopatrz się w sprzęt, który pozwoli Ci na szybką reakcję i będzie skuteczny w wielu grupach pożarowych.
Materiały źródłowe:
7/25/2022
Pożar w kamperze i jakie kroki podejmować, aby do niego nie dopuścić
6/15/2022
To hasło jest przekazem nowoczesnego przesłania edukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa publicznego dla współczesnego środowiska pożarniczego
6/10/2022
Najgorszą częścią pożarów, poza oczywistymi konsekwencjami ich pożarów, jest to, że w większości przypadków można im zapobiec...